• Privacybeleid
  • algemene voorwaarden
  • Neem contact op
  • Over ons
Advertisement
  • Home
  • Analyse
  • Cultuur
  • Politiek
  • Economie
  • Tech
  • Sport
No Result
View All Result
  • Home
  • Analyse
  • Cultuur
  • Politiek
  • Economie
  • Tech
  • Sport
No Result
View All Result
No Result
View All Result
Home Politiek

Scholen dicht of niet? Een kroniek van politiek gehakketak, stoere taal en verwarrende communicatie

Adrianus by Adrianus
March 27, 2021
in Politiek
0
Scholen dicht of niet? Een kroniek van politiek gehakketak, stoere taal en verwarrende communicatie
0
SHARES
0
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Woensdag 17 maart: de vlucht vooruit

Vlaams minister van Onderwijs Ben Weyts (N-VA) roept de onderwijskoepels en de vakbonden bijeen voor overleg. Hij wil hij een aantal maatregelen tegen de verspreiding van coronavirus nemen. De vakbonden zijn enigszins verrast. Later zal blijken dat premier Alexander De Croo (Open VLD) het Overlegcomité vervroegd bijeenroept.

Weyts stelt twee maatregelen voor, en die worden ook aanvaard: er komt een mondmaskerplicht voor leerlingen van het 5e en 6e leerjaar in het lager onderwijs en de tweede graad van het secundair gaat pas na de paasvakantie terug naar school in plaats van tijdens de week vóór de paasvakantie. “We willen maximaal al het mogelijke doen om de scholen open te houden”, zegt de minister.

Lees voort onder het videofragment.

Donderdag 18 maart: “Licht blijft het langste branden in de scholen”

Op initiatief van premier Alexander De Croo (Open VLD) overlegt coronacommissaris Pedro Facon met alle ministers van Onderwijs. Het Franstalige en Duitstalige onderwijs overwegen om de Vlaamse maatregelen over te nemen, aldus Ben Weyts (N-VA) na het overleg.

“De olifant in de kamer, de scholen sluiten, dat ligt niet op tafel. Evenmin het verlengen van de paasvakantie. Het licht blijft het langste branden in de scholen”, klinkt het stoer.

Lees voort onder het videofragment.

Vrijdag 19 maart: terug naar de tekentafel

Omdat het alweer de verkeerde kant lijkt op te gaan met de coronabesmettingen komt het Overlegcomité vervroegd bijeen. Na afloop drukt premier Alexander De Croo de pauzeknop in voor eerder aangekondigde versoepelingen. 

De aangekondigde verstrengingen in het onderwijs wegen blijkbaar te licht: het Overlegcomité stuurt de ministers van Onderwijs terug naar de tekentafel met de vraag om bijkomende maatregelen uit te werken. “Het sluiten van scholen is het allerlaatste wat je doet voor je alle andere maatregelen hebt genomen”, reageert Ben Weyts ‘s avonds. 

De minister van Onderwijs kaatst de bal terug en vraagt dat de sneltesten voor corona tot zelftesten worden omgevormd en dringt aan om leerkrachten prioritair vaccineren.

Lees voort onder het videofragment.

Zaterdag 20 maart: overleggen en nog eens overleggen

De ministers van Onderwijs van Vlaanderen, van de Franse Gemeenschap en de Duitstalige gemeenschap steken de koppen bijeen. De opdracht: welke bijkomende maatregelen zijn nog mogelijk?

Zondag 21 maart: “Geen neerbuigendheid of lessen, maar vaccins”

Na een weekend van overleg leggen de drie ministers van Onderwijs gezamenlijk maatregelen op tafel “om de periode tot de paasvakantie te overbruggen”.  Met andere woorden: er komt geen zogenoemde afkoelingsweek. 

In regio’s met een hoge besmettingsgraad stellen ze voor om bij een besmetting minstens de hele klas in quarantaine te plaatsen. Weyts noemt dat een fijnmazige aanpak. Daarnaast wordt een reeks kleinere maatregelen voorgesteld, waarvan de sluiting van de schoolrefters de meest opvallende is.

Ben Weyts (N-VA), zijn Franstalige collega Caroline Désir (PS) en zijn Duitstalige collega Lydia Klinkenberg (ProDG) zitten hier nog op één lijn. Toch valt de bitsige toon van Weyts op. “Als de federale overheid het niet georganiseerd krijgt om leerkrachten prioritair te vaccineren, doen we het zelf wel met onze CLB’s in Vlaanderen”, laat hij weten. “We vragen geen neerbuigendheid, wij vragen geen lessen, wij vragen geen blablabla, maar boemboemboem en vaccins.”

Lees voort onder het videofragment.

Maandag 22 maart: onrust in het onderwijsveld

In de scholen is men niet onverdeeld gelukkig met de nieuwe maatregelen. Sommige schooldirecties zeggen dat ze een hele reeks aangekondigde maatregelen sowieso al uitvoeren omdat ze in code oranje of rood zitten, anderen klagen dat de extra maatregelen onwerkbaar zijn en zelfs leiden tot onveilige toestanden. 

Voor de directeur van de Middenschool Centrum Brugge en zijn collega van het Koninklijk Atheneum Brugge Centrum is de maat vol. Zij kondigen aan dat de schoolpoort sluit en dat ze overschakelen op afstandsonderwijs.

Woensdag 24 maart, ‘s ochtends: “Nood aan rust is hoog”

Het onderwijspersoneel zit op zijn tandvlees, zegt Raymonda Verdyck, afgevaardigd bestuurder van het Gemeenschapsonderwijs (GO!). 

“Onze collega’s zijn heel erg moe: ze hebben continu moeten schakelen. Als ik de signalen van op het veld hoor, is de nood hoog om rust te brengen. De inspanningen die ze hebben moeten doen in dat deeltijds afstandsonderwijs en voor de bijkomende maatregelen maken dat ze zich heel erg belast voelen. Ze zijn altijd bereid leerlingen te ondersteunen en goed te begeleiden, maar we voelen dat ze moe zijn.”

Woensdag 24 maart, ‘s middags: Overlegcomité hakt knopen door

Het voor Ben Weyts ondenkbare – of moeten we zeggen het onvermijdelijke? – gebeurt: na het Overlegcomité kondigt premier Alexander De Croo aan dat het contactonderwijs wordt opgeschort. De zogenoemde paaspauze moet de coronacijfers weer doen dalen. Het onderwijs gaat voor drie weken op slot voor de leerlingen. Alleen het kleuteronderwijs blijft open.

De christelijke onderwijsvakbond COV heeft het over een onbegrijpelijke beslissing en roept ouders op om hun kinderen niet naar de kleuterklas te sturen.

Lees voort onder het videofragment.

Woensdag 24 maart, ‘s namiddags: “IKEA open en scholen dicht?”

Coronacrisis

De Vadder over onderwijsdiscussie na Overlegcomité: “Dit ondermijnt de enige mogelijkheid om beslissingen te nemen” 

Update do 25 mrt 15:45

In het Vlaams Parlement reageert Ben Weyts (N-VA) ontgoocheld op de verstrengingen in het onderwijs. “Ik ben fier dat de Vlaamse regering op deze positie is blijven staan. Maar tot mijn spijt uiteindelijk ook als enige”, zegt hij. “Kinderen treffen om winkels open te houden, ik begrijp dat niet. De IKEA open en de school dicht. Dat is niet mijn visie op de samenleving.”

Vlaams minister-president Jan Jambon (N-VA) zegt dat de Vlaamse regering als enige is blijven vechten voor de scholen. Het enige wat hij uit de brand heeft kunnen slepen, is dat de kleuterscholen open mogen blijven.

Lees voort het videofragment.

Woensdag 24 maart, ‘s avonds: schoolpoort sluit, géén afstandsonderwijs

Opvallend: viroloog Steven Van Gucht reageert verrast op de beslissing van het Overlegcomité dat de scholen dicht moeten. “Dit is net het omgekeerde van wat wij met de experts initieel gevraagd hadden”, zegt hij. De vraagt rijst onvermijdelijk wie dan tijdens het Overlegcomité zo hard heeft aangedrongen op een sluiting van de scholen.

Lees voort onder het videofragment.

‘s Avonds pleegt Ben Weyts andermaal overleg met de onderwijskoepels en de vakbonden. Kwestie van de laatste onduidelijkheden weg te werken. 

Er komt een verrassing uit de bus: de scholen sluiten niet alleen, maar er komt ook geen afstandsonderwijs in de week voor de paasvakantie. De oproep van de christelijke vakbond om de kleuters niet naar school te sturen, krijgt de steun van het hele onderwijsveld, ook van de minister. Dat diens minister-president ‘s middag nog het kleuteronderwijs voor sluiting heeft weten te hoeden, lijkt niet meer van belang. Ben Weyts houdt het bij een persmededeling.

Even later wordt duidelijk dat de socialistische vakbond een stakingsaanzegging indient.

Donderdag 25 maart: onduidelijkheid troef

In loop van de ochtend wordt duidelijk dat ook in het hoger onderwijs de lessen weer worden opgeschort. Alleen noodzakelijke lessen en practica blijven mogelijk op de campus.

Maar hoe zit het nu met die kleuters? ‘s Middags meldt de RTBF dat het Franstalige onderwijs volledig sluit, ook het kleuteronderwijs. “Ik heb tijdens de onderhandelingen kunnen bekomen dat de kleuterscholen open kunnen blijven, maar ze moeten niet openblijven”, reageert Vlaams minister-president Jan Jambon (N-VA) in de loop van de namiddag.

Even later nemen de onderwijskoepels zelf het heft in handen. Het gemeenschapsonderwijs GO! sluit zijn kleuterscholen, Katholiek Onderwijs Vlaanderen adviseert om de lessen op te schorten, de koepel van het stedelijk en gemeentelijk onderwijs doet “een warme oproep om voor zover het mogelijk is toch het kleuteronderwijs open te houden”. 

Ben Weyts vraagt ouders om hun kleuters volgende week in de mate van het mogelijke thuis op te vangen. De Vlaamse minister van Onderwijs spreekt zijn ontgoocheling uit. “Ik denk dat ik toch afdoende duidelijk ben geweest, dat ik het heel moeilijk heb met het gegeven dat men inzake onderwijs geen prioriteit meer gegeven heeft. Punt.”

Lees voort onder het videofragment.

The day after: de rangen sluiten

De schooldirecties hebben het de voorbije dagen beslist niet onder de markt gehad, met beslissingen op het laatste moment die ze in de praktijk moeten zien te brengen.

Bij de Vlaamse regering doen ze intussen hun best om de rangen gesloten te houden. “Er is een sfeer gecreëerd alsof het levensgevaarlijk is in de scholen”, zegt Ben Weyts. Tussen hem en minister-president Jan Jambon zijn er geen problemen. “Meneer Weyts is een van mijn beste vrienden”, zegt Jambon vanmorgen. “Er was niet veel om uit te praten.”

Maar de scholen die Ben Weyts koste wat kost open wilde houden, die zijn volgende week wel dicht.

Previous Post

BEKIJK: Winkelen op afspraak, hoe verloopt dat? Wij gingen kijken in Wijnegem Shopping Center

Next Post

Van Hooijdonk geniet van Oranje-duo: ‘Die hebben een goede klik samen’

Adrianus

Adrianus

Related Posts

Jean-Marie Dedecker houdt vol: “Terrassen openen op 1 mei ter bevordering van volksgezondheid”
Politiek

Jean-Marie Dedecker houdt vol: “Terrassen openen op 1 mei ter bevordering van volksgezondheid”

April 16, 2021
De Wever reageert op audit El Kaouakibi: “Als half miljoen euro uitgaven niet worden verantwoord, stopt de samenwerking”
Politiek

De Wever reageert op audit El Kaouakibi: “Als half miljoen euro uitgaven niet worden verantwoord, stopt de samenwerking”

April 16, 2021
West-Vlaamse gouverneur benadrukt dat terrassen niet voor 8 mei open mogen: “Burgemeesters hebben daar geen bevoegdheid voor. Fikse boetes zullen voor uitbaters zijn.”
Politiek

West-Vlaamse gouverneur benadrukt dat terrassen niet voor 8 mei open mogen: “Burgemeesters hebben daar geen bevoegdheid voor. Fikse boetes zullen voor uitbaters zijn.”

April 16, 2021
Audit stad Antwerpen over El Kaouakibi: tot 350.000 euro aan onterechte facturen, “eerder oppervlakkige controle”
Politiek

Audit stad Antwerpen over El Kaouakibi: tot 350.000 euro aan onterechte facturen, “eerder oppervlakkige controle”

April 15, 2021
De terrassen vroeger openen, kan dat zomaar? En welke straf riskeert een rebellerende burgemeester?
Politiek

De terrassen vroeger openen, kan dat zomaar? En welke straf riskeert een rebellerende burgemeester?

April 15, 2021
Wat na de paaspauze? Terrassen, kappers en scholen: dit ligt op tafel van het Overlegcomité
Politiek

Wat na de paaspauze? Terrassen, kappers en scholen: dit ligt op tafel van het Overlegcomité

April 15, 2021
Next Post
Van Hooijdonk geniet van Oranje-duo: ‘Die hebben een goede klik samen’

Van Hooijdonk geniet van Oranje-duo: ‘Die hebben een goede klik samen’

  • Trending
  • Comments
  • Latest
Johan Derksen over Turkije: ‘Het is gewoon een kutland eerste klas’

Johan Derksen over Turkije: ‘Het is gewoon een kutland eerste klas’

March 23, 2021
Ten Hag: ‘Hij moest betrouwbaar worden en heeft daar grote stappen in gezet’

Ten Hag: ‘Hij moest betrouwbaar worden en heeft daar grote stappen in gezet’

March 22, 2021
Slecht nieuws voor (ouders van) kotstudenten: kotprijzen stijgen in Vlaamse studentensteden

Slecht nieuws voor (ouders van) kotstudenten: kotprijzen stijgen in Vlaamse studentensteden

April 7, 2021

Wie wint de Lotto Gouden Bal 2020/21?

March 17, 2021
Klimaatverandering duidelijk zichtbaar met Google Earth: vergelijk decennia aan luchtbeelden

Klimaatverandering duidelijk zichtbaar met Google Earth: vergelijk decennia aan luchtbeelden

April 17, 2021
‘Die bekerfinale was zo magisch, ik kan er nog steeds emotioneel van worden’

‘Die bekerfinale was zo magisch, ik kan er nog steeds emotioneel van worden’

April 17, 2021
Valentijn Driessen maakt melding van belangstelling voor Nicolás Tagliafico

Valentijn Driessen maakt melding van belangstelling voor Nicolás Tagliafico

April 17, 2021

Lille loopt averij op in de strijd om de landstitel in Frankrijk

April 17, 2021

Recent nieuws

Klimaatverandering duidelijk zichtbaar met Google Earth: vergelijk decennia aan luchtbeelden

Klimaatverandering duidelijk zichtbaar met Google Earth: vergelijk decennia aan luchtbeelden

April 17, 2021
‘Die bekerfinale was zo magisch, ik kan er nog steeds emotioneel van worden’

‘Die bekerfinale was zo magisch, ik kan er nog steeds emotioneel van worden’

April 17, 2021
Valentijn Driessen maakt melding van belangstelling voor Nicolás Tagliafico

Valentijn Driessen maakt melding van belangstelling voor Nicolás Tagliafico

April 17, 2021

Lille loopt averij op in de strijd om de landstitel in Frankrijk

April 17, 2021
Nieuwss

Super snel dagelijks nieuws voor u

Follow Us

Bladeren op categorie

  • Analyse
  • Cultuur
  • Economie
  • Politiek
  • Sport
  • Tech

Recent nieuws

Klimaatverandering duidelijk zichtbaar met Google Earth: vergelijk decennia aan luchtbeelden

Klimaatverandering duidelijk zichtbaar met Google Earth: vergelijk decennia aan luchtbeelden

April 17, 2021
‘Die bekerfinale was zo magisch, ik kan er nog steeds emotioneel van worden’

‘Die bekerfinale was zo magisch, ik kan er nog steeds emotioneel van worden’

April 17, 2021
  • Privacybeleid
  • algemene voorwaarden
  • Neem contact op
  • Over ons

© 2019 Nieuwss - Super snel dagelijks nieuws voor u

No Result
View All Result

© 2019 Nieuwss - Super snel dagelijks nieuws voor u

We use cookies on our website to give you the most relevant experience by remembering your preferences and repeat visits. By clicking “Accept”, you consent to the use of ALL the cookies.
Cookie settingsACCEPT
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled

Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

Non-necessary

Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.